مهرعظام

درباره ما

مسئولیت اجتماعی در راه رسیدگی به بخش‌های کم برخوردار و فعال کردن پتانسیل موجود در این مناطق، گروه قطعه سازی عظام بر آن داشت تا به فکر یک پروژه بزرگ و ماندگار باشد. به همین خاطر در روزهای ابتدایی سال ۱۴۰۰ بود که «پروژه مهر عظام» متولد شد. رسیدگی بیشتر به نقاط کم برخوردار، جذب کودکان و نوجوانان به محیط سالم ورزشی، فعال کردن بخش زیادی از فضاهای ورزشی بی استفاده و صد البته آموزش باکیفیت توسط بهترین اساتید و مربیان خبره ورزشی به صورت رایگان جزو اولین اهداف و قدم‌هایی بود که توسط پروژه مهرعظام انجام شد. در ادامه اما با گسترش فعالیت و تخصصی شدن آن، نیاز به تاسیس یک تشکیلات ورزشی مستقل در دل مجموعه عظام حس شد تا مسئولیت این پروژه بزرگ را بر عهده بگیرد.
باشگاه‌های ورزشی در ایران به طور معمول با خرید یا تاسیس تیم‌ها شروع به فعالیت می‌کنند. اقدامی که می‌توانست نقطه آغاز باشگاه مهرعظام هم باشد اما اهداف مهمی که از ابتدا برای آن تبیین و تعیین شده بود، باعث شد تا بودجه چند میلیاردی که صرف خرید تیم و چند بازیکن محدود می‌شد، تبدیل به فضای ورزشی مناسب، آموزش اصولی و فراهم آوردن تجهیزات ورزشی آن هم برای چندین هزار کودک و نوجوان در سراسر کشور شود. کودکان و نوجوانانی که با توجه به محل و شرایط زندگی، آسیب‌های اجتماعی بسیاری در یک قدمی آن‌ها کمین کرده و عدم حضور در فضای سالم ورزشی می‌تواند ضررهای زیادی را برای آنها در پی داشته باشد؛ کودکان و نوجوانانی که حالا در مسیری قرار گرفته‌اند که با نشاط به آینده‌ای روشن نگاه می‌کنند.
با همین نگاه و بعد از چند ماه فعالیت پروژه ” مهرعظام ” در تعدادی استان، مقدمات تاسیس باشگاه فراهم و در دی ماه 1400، باشگاه مهرعظام رسما تاسیس شد تا فعالیت‌های مهرعظام در قالب باشگاه پیگیری شود.

باشگاه فرهنگی ورزشی مهرعظام

آغاز فعالیت از اسلامشهر

فعالیت‌های مهرعظام معطل راه‌اندازی باشگاه نبود و قدم‌های اولیه خیلی زودتر از این برداشته شد؛ زمانیکه اسلامشهر به عنوان اولین پایگاه انتخاب شد. در اصل پروژه مهرعظام به طور رسمی از ۱۵ خرداد ۱۴۰۰ با افتتاح کانون اسلامشهر آغاز شد. البته که در ابتدا فعالیت به صورت آزمایشی در همین کانون اسلامشهر پیگیری و رفته رفته زمینه افتتاح دیگر شعبه‌ها در سراسر کشور بررسی و آماده شد. به طوری که تا پایان خرداد 1401، ۱۰ کانون در ۱۰ استان کشور فعالیت خود را آغاز کردند.

تا پایان 1400 و با توجه به فعالیت پنج کانون، چیزی حدود ۳ هزار نفر تحت پوشش باشگاه مهرعظام  قرار گرفتند که البته این عدد با راه اندازی پنج کانون دیگر هر روز در حال افزایش است، به خصوص با شروع فصل تابستان. به طوری که پیش بینی می‌شود این تعداد به ده هزار نفر برسد.  تا اینجای کار، یعنی پایان فصل بهار، می توان گفت که ده هزار نفر لباس مهرعظام را پوشیده‌اند و در یکی از رشته‌های فوتبال، فوتسال، دوومیدانی، شنا و ژیمناستیک فعال شده‌اند.

فعالیت مهرعظام ابتدا در رشته‌های فوتبال و فوتسال شکل گرفت اما با جلو رفتن برنامه‌ها، رشته‌های دوومیدانی، شنا و ژیمناستیک نیز به رشته‌های تحت پوشش اضافه شد. یکی از سیاست‌های کلی باشگاه این است که زمینه فعالیت در رشته‌های پایه برای ورزشکاران تحت پوشش فراهم شود تا علاوه بر بهره‌برداری از فواید رشته‌های پایه، اگر ورزشکاری علاقه‌مند به فعالیت حرفه‌ای در یکی از این رشته‌ها است، امکان رشد داشته باشد. در این رشته‌ها نیز مانند فوتبال و فوتسال، مربیان نخبه و با تجربه جذب شده‌اند تا علاقه‌مندان به این رشته‌ها  تحت آموزش اصولی قرار گیرند.
ضمن اینکه در کنار فعالیت‌های فوق  تلاش شده مسائل پزشکی، تغذیه، علم تمرین، روانشناسی، درسی و خانوادگی ورزشکاران نیز مد نظر قرار گیرد تا رشد کودکان و نوجوانان تحت پوشش باشگاه در زمینه‌های مختلف انجام شود. حتی در بعضی از مکان‌های ورزشی نیز بازسازی‌هایی صورت می‌گیرد تا شرایط بهتر برای آموزش و تمرین کودکان و نوجوانان مستعد فراهم شود.

از رشته‌های پایه تا فوتبال و فوتسال

با انگیزه و با اراده مثل دختران

با توجه به شرایط ویژه‌ای که برای فعالیت دختران نیاز است، یکی از سیاست‌های اصلی باشگاه مهرعظام این بوده که محیط ورزشی مناسب برای آنها فراهم شود و دختران در شهرهایی که کانون در آنها راه اندازی شده، محدودیتی برای فعالیت ورزشی نداشته باشند. در این مدت برنامه‌ریزی‌ها به صورت مشترک برای دختران و پسران صورت گرفته و همواره یکی از توصیه‌های همیشگی مدیریت باشگاه به کانون‌ها این بوده که زمینه فعالیت دختران در همه بخش‌ها فراهم شود. در این راستا اتفاق جالب و قابل توجهی که افتاده، این است که در برخی مناطق کم برخوردار، تعداد دخترانی که فعال شده‌اند، از پسران بیشتر است، مانند تاکستان قزوین و همینطور رشت.

افزایش کانون‌ها و تعداد کودکان و نوجوانان تحت پوشش باشگاه مهرعظام و رسیدن به ظرفیت ده هزار نفری دلیلی برای بی توجهی به کیفیت نیست. تلاش مدیریت باشگاه مهرعظام این است که در هر قدمی که برداشته می‌شود، کیفیت مورد توجه باشد. به همین خاطر سعی شده در تمام کانون ها، مربیان نخبه جذب شوند. ضمن اینکه تیم نظارتی فنی شکل گرفته تا بر تمرینات ورزشکاران و نحوه آموزش مربیان نظارت صورت گیرد.

توسعه همگام کیفیت و کمیت

پیش به سوی ماندگاری

باشگاه مهرعظام نمی‌خواهد خود را در اقداماتی که تا امروز انجام شده، محدود کند. الان زمان برداشتن قدم‌های دیگر است. در کنار شناسایی و پرورش استعدادهای ورزشی در سطح کشور از سن ۵ تا ۱۵ سالگی که از ابتدا جزو اهداف باشگاه بوده، اهداف دیگری پیش روی مهرعظام است.

توسعه باشگاه با هدف جذب ۱8 هزار ورزشکار تا نیمه اول سال ۱۴۰2، مشاوره به تمام گروه‌های ورزشی در زمینه‌های علمی و تخصصی از جمله تغذیه، علم تمرین، آسیب شناسی و روانشناسی، آموزش و ارتقای سطح کیفی مربیان، آموزش و ارتقای استعدادهای شناسایی شده در یک برنامه بلند مدت به منظور انتقال آنها به تیم‌های داخلی و خارجی، ایجاد اشتغال برای فارغ التحصیلان گرایش‌های مختلف رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی، تیم‌داری در گروه‌های سنی در لیگ استان‌ها و در صورت ایجاد ظرفیت، راهیابی به لیگ های کشوری در فوتبال، فوتسال و رشته‌های پایه و همچنین ایجاد ساختار حرفه‌ای و آکادمیک در بدنه باشگاه، جزو اهدافی‌اند که مدیران باشگاه مهرعظام با کمک بازوان خود در استان‌های مختلف دنبال می‌کنند تا کاری ماندگار در کشور شکل بگیرد و الگویی باشد برای کارخانجات، شرکت‌ها و هلدینگ‌های دیگر.

برای پیوستن به خانواده مهرعظام از دکمه زیر استفاده نمایید